Jeżówka 'Choco Green'
search
  • Jeżówka 'Choco Green'
  • Jeżówka 'Choco Green'
  • Jeżówka 'Choco Green'
  • Jeżówka 'Choco Green'

Jeżówka 'Choco Green'

Jeżówka 'Choco Green'

Echinacea 'Choco'Green'

Jeżówka jest niezwykle popularną i cenioną byliną o dużej różnorodności.

Obecnie w sprzedaży dostępna jest ogromna ilość odmian różniąca się kolorem , wysokością i budową kwiatów : od pojedynczych okółków aż po pełne kwiaty. Wysokość waha się od 30 cm aż do 1m.

Najlepiej rośnie i kwitnie na stanowisku słonecznym . Dobrze radzi sobie też w półcieniu ale zredukuje wtedy kwitnienie a jej pędy będą słabsze, z tendencją do pokładania się. Warunkiem powodzenia uprawy jest posadzenie jeżówki w przepuszczalnym podłożu , gdyż nie znosi zastojów wody, a jej korzenie łatwo gniją, co jest najczęstszym powodem wypadania jej po zimie. Wymaga też ochrony przed gryzoniami i ślimakami.

Jeżówka mimo ,że jest całkowicie mrozoodporna , należy do bylin krótkowiecznych. Po ok 4 latach uprawy kwitnienie jest coraz słabsze a karpa stopniowo obumiera. By nie stracić rośliny należy ją wykopać i odmłodzić przez podział kępy.

Odmiany podstawowe mocno rozsiewają się same po ogrodzie. Nasiona mogą wytwarzać też jeżówki odmian z pojedynczym okółkiem , jednak rośliny uzyskane z takich nasion nie powtarzają cech rośliny matecznej. Odmiany o pełnych kwiatach praktycznie nasion nie wytwarzają. Jedynym sposobem na ich rozmnożenie jest podział kępy.

Wymaga gleb żyznych i wilgotnych chociaż dobrze sobie poradzi z okresową suszą. Jest rośliną o właściwościach leczniczych, miododajną , przyciągającą do ogrodu bardzo dużo różnorodnych owadów.