Śliwa w odmianach
search
  • Śliwa w odmianach

Śliwa w odmianach

Śliwy w odmianach

Amers, Avalon, Bluebell, Cacanska Lepotica, Cacanska Rana, Diana, Emper, Excalibur, Haganta, Haroma, Herman, Jojo, Joganta, Jubileum, Kalipso, Katinka, Mallard, Polinka, President, Rekord, Renklona Ulena, Silvia, Tegera, Tophit, Tophit Plus, Węgierka Dąbrowicka, Węgierka Zwykła, Vision
* Śliwa japońska : Black Amber, Golden Plumosa, Kometa, Oishi-Wase, Ozark Premier, Santa Rosa, Shiro, Żółta Afaska, Vanier

Śliwy w odmianach

Amers - częściowo samopylna, owoc do 50-70g, bordowofioletowy, nadaje się na przetwory i jako owoc deserowy, miąższ odchodzący od pestki, dojrzewa wrzesień/październik. Zapylace: Cacanska Lepotica.

Avalonobcopylna, owoce są duże, o masie około 55g, bardzo atrakcyjne ze skórką w kolorze różowobordowym, typowo deserowe, bardzo smaczne, dojrzewają w końcu sierpnia. Zapylacze: Cacanska Lepotica.

Bluebell - odmiana samopylna, owoce osiągają do 70-80g, są niebieskofioletowe z szarym nalotem woskowym. Miąższ zielonożółty, jędrny, smaczny, pestka dobrze oddziela się od miąższu. Nadaje się na przetwory i jako owoc deserowy, dojrzewa w połowie września.

Cacanska Lepotica - odmiana samopylna, owoce średniej wielkości, ciemnofioletowe z niebieskim nalotem, z wyjątkowo smacznym, kwaskowatosłodkim miąższem, całkowicie odchodzącym od pestki, dojrzewają w połowie sierpnia. Nadają się na przetwory i jako owoc deserowy. Cacanska Lepotica Jest dobrym zapylaczem dla innych odmian śliw.

Cacanska Rana - częściowo samopylna, owoce 35-40 g, jajowate, różowo fioletowe, silnie pokryte bardzo intensywnym, jasnoniebieskim nalotem, dojrzewają pod koniec lipca. Miąższ zwarty, żółto-zielony, w pełnej dojrzałości pomarańczowy, kwaskowato słodki, dchodzący od pestki. Dojrzewa pod koniec lipca. Zapylacze: Herman.

Diana - obcopylna, owoce, o masie około 40-50 g, bordowoniebieskie, pokryte intensywnym nalotem woskowym, o kremowożółtym, zwartym, soczystym i smacznym miąższu, łatwo odchodzącym od pestki. Dojrzewa pod koniec lipca. Zapylacze: Amers

Emper - samopylna, owoce 40–45 g, ciemnofioletowe z lekkim, szarym nalotem woskowym. Miąższ żółtozielony, soczysty, smaczny. Pestka mała, bardzo dobrze oddziela się od miąższu. Dojrzewa pod koniec lipca.

Excalibur - obcopylna, owoce o masie około 50 g mają bardzo atrakcyjną skórkę koloru różowobordowego. Pełną dojrzałość uzyskują na początku września.

Haganta - obcopylna, owoce o masie około 50-80 g, ciemnogranatowe, pokryte licznymi jasnymi cętkami i jasnym nalotem woskowym. Miąższ żółty, a w pełnej dojrzałości pomarańczowy zawarty, soczysty i smaczny, łatwo oddzielający się od pestki. Dojrzewa w drugiej połowie września. Zapylacze: Cacanska Lepotica, President.

Haroma - samopylna, owoce średniej wielkości, o niebiesko-czarnej barwie i żółtym, bardzo smacnym miąższu, który łatwo oddziela się od pestki. Dojrzewa w połowie lipca.

Herman - samopylna, owoce średniej wielkości (32g), skórka fioletowo-niebieska, miąższ zielonkawo-żółty, soczysty, bardzo smaczny, łatwo oddzielający się od pestki. Owoce wyśmienicie nadają się na przetwory, soki oraz do bezpośredniego spożycia. Dojrzewa w trzeciej dekada lipca.

Jojo - samopylna, owoce 40-45g, fioletowe z jasnoniebieskim nalotem i jędrnym, soczystym, lekko aromatycznym, smacznym, słodkokwaskowatym miąższem, odchodzącym od pestki. Dojrzewa w połowie września.

Joganta - samopylna, bardzo duże owoce do 90g, owalne, ciemnoniebieskie z silnym białym nalotem. Złotożółty miąższ o bardzo słodkim smaku jest soczysty i łatwo oddziela się od pestki. Dojrzewa od połowy września.

Jubileum - obcopylna, owoc do 70g, różowo-fioletowy, nadaje się na przetwory i jako owoc deserowy, miąższ odchodzący od pestki, dojrzewa pod koniec sierpnia. Zpylacze: Amers.

Kalipso - samopylna, owoce 30-40g, zielonożółte, niemal w całości pokryte bordowofioletowym rumieńcem i szarym nalotem woskowym, o żółtozielonym, soczystym i smacznym miąższu, dobrze odchodzącym od pestki. Swym wyglądem przypominają śliwę 'Cacanska Lepotica'. Dojrzewa na przełomie lipca i sierpnia.

Katinka - samopylna, owoce od 20 do 28 g. Kształtem przypominają owoce Węgierki. Skórka owoców jest bordowoniebieska, a u owoców mocno dojrzałych prawie granatowa. Miąższ zwarty, żółty lub pomarańczowożółty, z dużą zawartością cukrów, bardzo smaczny. Wyjątkowo łatwo oddziela się od pestki. Odmiana tolerancyjna na szarkę i mało podatna na inne choroby, świetna jako zamiennik Węgierki Zwykłej, która jest bardzo podatna na szarkę. Deserowa odmiana śliwy, doskonała również na przetwory (kompoty, powidła). Dojrzewa na przełomie lipca i sierpnia.

Mallard

Polinka - samopylna, owoce o masie od 45 do 50 g, mają kształt eliptyczny, są symetryczne, w typie węgierki. Skórka fioletowoniebieskia z intensywnym szarym nalotem woskowym. Miąższ żółty, mięsisty, soczysty i bardzo smaczny. Pestka jest mała, bardzo dobrze oddziela się od miąższu. Dojrzewa na przełomie lipca i sierpnia.

President - obcopylna, owoce 50-60g, owalne. Skórka brunatno-bordowa, pokryta fioletowoniebieskim nalotem. Miąższ żółtawozielony, obrze oddziela się od pestki. Dojrzałość zbiorczą owoce osiągają pod koniec września. Zapylace: Cacanska Lepotica.

Rekord - samopylna, owoce 60-70g, owalne. Skórka fioletowoniebieska, a u owoców dojrzałych granatowa, pokryta jasnym nalotem. Miąższ złocisty,aromatyczny, bardzo słodki, smaczny, dość dobrze odchodzi od małej pestki. Owoce dojrzewają w drugiej połowie września.

Silvia - obcopylna, owoce 50-60 g, ciemnofioletowe, pokryte obfitym, jasnym nalotem, z żółtozielonym, soczystym i bardzo smacznym miąższem, łatwo odchodzącym od pestki. Dojrzewa na początku sierpnia. Zapylace: Cacanska Lepotica.

Tegera – samopylna, owoc 40-45g pokryty fioletowoniebieską skórką z intensywnym nalotem. Miąższ zielonkawożółty, smaczny i aromatyczny, łatwo oddziela się od pestki. Owoce są przydatne do bezpośredniego spożycia, do ciast i do przetwórstwa. Dojrzewa na początku sierpnia.

Tophit - częściowo samopylna, owoc do 50-70g, ciemnofioletowy, nadaje się na przetwory i jako owoc deserowy, pestka mała, miąższ odchodzący od pestki. Dojrzewanie owoców przypada w końcu września, ale mogą one długo wisieć na drzewie, nie przejrzewają i nie opadają. Nadają się do długotrwałego przechowywania. Zapylace: Cacanska Lepotica.

Tophit Plus - samopylna, owoce są lekko wydłużone, ciemnofioletowe z szarym nalotem woskowym. Miąższ zielonożółty, jędrny, smaczny. Pestka dobrze oddziela się od miąższu. Dojrzewa na przełomie września i października.

Węgierka Dąbrowicka - obcopylna, owoc 35-40g. Skórka brązowogranatowa, pokryta gęstym, szaroniebieskim nalotem woskowym. Miąższ żółtozielony a u owoców mocno dojrzałych żółtomiodowy, dość zwarty, smaczny, łatwo oddziela się od pestki.

Węgierka Zwykła - samopylna, owoc mały, o masie około 20g. Skórka brązowogranatowa, a w pełnej dojrzałości granatowa, pokryta gęstym białawym nalotem. Miąższ, w zależności od stanowiska i stopnia dojrzałości owoców może mieć barwę od zielonożółtej po pomarańczową. Łatwo oddziela się od pestki i jest wyjątkowo smaczny. Odmiana wrażliwa na szarkę (w zastępstwie np. Katinka). Dojrzewa na przełomie września i października.

Vision - obcopylna, owoce 55-70g. Kształt wydłużony, asymetryczny. Skórka fioletowoniebieska. Miąższ żółty, średnio twardy, odchodzący od pestki. Dojrzewa na przełomie września i października. Zapylacze: President.

Żółta Afaska - obcopylna, owoce duże - do 70 g, kuliste lub lekko wydłużone. Skórka cienka, mocna, zielonkawożółta, a u owoców dobrze dojrzałych złocistożółta. Miąższ soczysty, zwarty, smaczny, z dużą zawartością cukrów. Dojrzewa pod koniec sierpnia. Zapylacze: Cacanska Lepotica, President. Amers