Hortensja bukietowa

Uprawa i pielęgnacja hortensji bukietowej

Hortensje bukietowe są bardzo chętnie sadzone przez  ogrodników ze względu na  łatwość  w uprawie, spektakularne kwitnienie oraz niezawodność.

Kwitną one pędach jednorocznych,  zatem mamy gwarancję corocznego kwitnienia, niezależnie od wielkości zimowych przymrozków.  Nie ma też potrzeby jakiegokolwiek zabezpieczania ich na zimę, gdyż wykazują całkowitą mrozoodporność.

Najlepiej będą rosły w lekkim półcieniu, wtedy kwiaty dłużej utrzymają swoją biel . Hortensje bukietowe doskonale radzą sobie też w pełnym słońcu, jednak należy im wtedy zapewnić stale wilgotne podłoże,  w przeciwnym razie słońce może przypalać kwiaty. Nieodpowiednie dla nich będzie stanowisko cieniste, zakwitnie wtedy słabo, a pędy będą wiotkie, delikatne i opadające.  Nie należy dopuszczać do przesuszenia podłoża szczególnie w fazie wzrostu i zawiązywania kwiatów, gdyż będą one malutkie i nie w pełni wykszatłcone.  W czasie suszy należy hortensje regularnie podlewać . Aby podlewanie było skuteczne lepiej robić to rzadziej a na tyle obficie, by woda dotarła w głąb bryły korzeniowej. Warto też zabezpieczyć  podłoże przed parowaniem wody ściółkując je korą. 

Ze względu na duży przyrost i obfite kwitnienie, hortensje bukietowe mają duże zapotrzebowanie na składniki pokarmowe. Należy zapewnić im żyzne, próchnicze podłoże. Warto dołek przed posadzeniem wzbogacić  kompostem, a w sezonie regularnie nawozić. Należy ostrożnie nawozić świeżo zakupione, młode rośliny. Zwykle potrzebną na sezon dawkę nawozu już mają w doniczce , a dodatkowa porcja może im zaszkodzić a nawet uśmiercić. Bezpieczniej  jest rozpocząć nawożenie dopiero w roku następnym.

Hortensje bukietowe nie wymagają kwaśnego ph podłoża, doskonale rosną i kwitną również w zwykłej ziemi ogrodowej o obojętnym odczynie.

Dla uzyskania okazałych kwiatów i utrzymania zwartego pokroju krzewu, zaleca się coroczne przycinanie. Hortensje bukietowe lubią mocne cięcie i bardzo dobrze na nie reagują. Krzew zagęszcza się i wypuszcza grube , mocne pędy , które będą w stanie utrzymać w górze ciężkie kwiatostany. Cięcie wykonujemy jesienią lub wczesną wiosną na przełomie marca i kwietnia. Intensywność cięcia może być różna , w zależności od efektu jaki chcemy uzyskać . Jeśli chcemy by hortensja była niższa to tniemy ją krócej, a jeśli chcemy by była wyższa to tniemy wyżej . Przyjmuje się, że cięcie najlepiej przeprowadzać na wysokość dwóch oczek powyżej wcześniejszego cięcia, czyli 10-15 cm od rozwidlenia pędów.  Należy też wyciąć wszystkie pędy słabe, cienkie, suche i krzyżujące się, czyli te , które nie będą tworzyły szkieletu i nie wydadzą dużych kwiatostanów, a niepotrzebnie będą zużywać składniki pokarmowe. 

Aktywne filtry