Hortensja krzewiasta

Uprawa i pielęgnacja hortensji krzewiastej

Hortensje krzewiaste cenione są przede wszystkim przez łatwość w uprawie i niezawodne kwitnienie. W przeciwieństwie do hortensji ogrodowych zawiązują one pąki kwiatowe dopiero wiosną na pędach jednorocznych . Nie ma więc obawy ,że zostaną uszkodzone przez mrozy i jest gwarancja, że co roku pięknie zakwitną bez potrzeby okrywania i innych zabiegów. 

Najlepiej będzie rosła w zacisznym miejscu na stanowisku półcienistym  pod koronami drzew, które osłonią ją przed bezpośrednim słońcem.  Poradzi sobie także na stanowisku słonecznym jednak bezwzględnie należy zapewnić jej wtedy stale wilgotne podłoże. Hortensje krzewiaste lubią duże ilości wody , nie można dopuszczać do przesuszania podłoża, zwłaszcza w momencie zawiązywania kwiatów. By ograniczyć parowanie wody z podłoża, warto wokół niej rozłożyć ściółkę z kory. Warstwa kory wzbogaci dodatkowo ziemię w próchnicę i ją zakwasi.

Podłoże powinno być lekko kwaśne, ale doskonale radzi też sobie w zwykłej ziemi ogrodowej o obojętnym odczynie. Ze względu na duży przyrost i obfite kwitnienie, gleba powinna być obfita w składniki pokarmowe. Warto przed posadzeniem wzbogacić kompostem dołek, a w sezonie regularnie nawozić.  Należy ostrożnie nawozić świeżo zakupione, młode rośliny. Zwykle potrzebną na sezon dawkę nawozu już mają w doniczce , a dodatkowa porcja może im zaszkodzić a nawet uśmiercić. Bezpieczniej  jest rozpocząć nawożenie dopiero w roku następnym. 

Dla uzyskania okazałych kwiatostanów i obfitego kwitnienia  zaleca się silne cięcie wiosną. Cięcie sprawi ,że roślina wyda grube pędy zakończone okazałymi kwiatostanami , krzew zagęści się i nabierze zwartego pokroju. Wykonujemy je końcem marca lub początkiem kwietnia na wysokość 10-15 cm . Wycinamy też wtedy wszystkie cienkie , suche , słabe i krzyżujące się pędy. Cięcie możemy oczywiście wykonać wyżej - uzyskamy wtedy większą ilość kwiatów ale będą one dużo mniejsze. 

Hortensje krzewiaste są całkowicie mrozoodporne , nie wymagają okrycia na zimę. 

Aktywne filtry